Vi anvender cookies for at gøre din oplevelse bedre. For at imødekomme det nye e-Privat direktiv, skal vi bede om din samtykke til at indstille cookies. Lær mere.
Brandtæppe 120x180 cm.
Brandtæppet kvæler effektivt ilden og er velegnet til slukning af ild i friture, fedstof eller ved små brande på personer eller dyr. Et brandtæppe giver en ekstra sikkerhed i situationer, hvor vand ikke er tilgængeligt.
Brandtæppet tåler høje temperaturer og efterlader ingen skade.
Følg instruktionen nøje for optimal sikkerhed.
| Navn | Brandtæppe 180 x 120 cm |
|---|---|
| Leveringstid | 1 uge |
| Farve | Ildrød (RAL 3000) |
| Certificering Brandtæppe | EN-1869-1997 |
| Vægt - kg | 1 |
| Diameter (mm) | 0 |
| Bredde - udvendig (mm) | 1200 |
| Højde - udvendig (mm) | 1800 |
| Dybde - udvendig (mm) | 0 |
Brandtæppe på 180 x 120 cm som effektivt kvæler ilden. Egnet til slukning af ild i friture, fedtstof eller ved brand opstået på personer eller dyr.
Opstår der brand skal man hive i de synlige stropper på brandtæppet. Der medfølger en tydelig instruktion på forsiden og bagsiden af brandtæppet.
Et brandtæppe giver ekstra sikkerhed i situationer, hvor vand ikke er tilgængeligt eller hvor brug af vand kan forværre skaden, som ved brand i friture.
Bemærk! Safegears brandtæppe er 180 cm hvilket gør det egnet til slukning af en brand på personer. Dette er ikke tilfældet ved et mindre brandtæppe på f.eks. 120 x 120 cm.
Safegears brandtæppe er fremstillet af glasvæv, der tåler høje temperaturer samt garanterer en holdbarhed i mange år uden risiko for råd eller lign.
Et brandtæppe kræver ingen vedligeholdelse og skal fx. ikke løbende trykprøves som en brandslukker. Derfor er et brandtæppe et rigtig godt og billigt supplement til en brandslukker.
Brandtæppet har den fordel, at det ikke efterlader følgeskader i forbindelse med slukning ligesom en pulverslukker gør. Meget effektivt til slukning af mindre brande og til væskebrande i køkken.
Et brandtæppe kvæler effektivt mindre brande i tøj, møbler, tv, elektronik eller i køkkenet. Anbefales af brandmyndighederne til et mere sikkert hjem.
Anvendelsesområde: bolig, campingvogn, båd, lastbil, industri, daginstitution, kontor.
Godkendt efter EN-1869-1997
Har du spørgsmål til produktet eller har du brug for rådgivning omkring brandsikring, er du altid velkommen til at kontakte os. Se vores udvalg af brandsikring her.
Vi anbefaler både 2 ildslukkere på mindst 6 kg samt en vandslange. Hvis der ikke er vandslange, anbefaler vi mindst 3 ildslukkere på hver 6 kg. Det mest almindelige er, at du har 2 pulverslukkere til tagarbejde, men også kan kombineres med for eksempel en CO2 kulsyreslukker.
Nej. Brandslukkerens kvalitet og tryk testes, inden de forlader lageret for at sikre, at den er godkendt til fuld brandbeskyttelse. Hvis produktet returneres, skal det gennemgå disse tests igen, hvilket er tidskrævende og dyrt. Hvis du har brug for en ildslukker til et projekt eller en begivenhed, er det muligt at leje en ildslukker. Kontakt SafeGear, hvis der er noget, du er interesseret i.
Nej, det er ikke godkendt. Al genopladning skal udføres af et autoriseret brandservicefirma, der kan genoplade. Så indeholder mange vandslukkere et additiv, dels for at forbedre slukningsevnen, men også for at forhindre vækst i beholderen.
Et brandtæppe skal være stort nok til at kunne dække et helt menneske i tilfælde af brand. Brandtæppet slukker ilden ved hjælp af et sikkert materiale.
Brandtæppet kvæler effektivt ilden og er velegnet til slukning i friture, fedtstof eller brand i personer og dyr. Brandtæppet anvendes i køkkener, kantiner, værksteder eller andre steder med mulighed for brand.
Et brandtæppe bør placeres i køkken / kantine, værksted eller andre steder med højrisiko for brand.
Pulveret i en pulverslukker af høj standard kan være en type pulver med tilsætning af silikone. Fugt vil have svært ved at trænge ind i pulveret og modvirker derfor at pulveret klumper i flasken.